Tartu Jooksumaraton

Proloog:
Käsi on jätkuvalt kipsis. Garmin näitab müstilisi taastumise tunde. Kui võtta kiirelt TJM eelne nädal kokku, siis… Miski polnud meeldiv. Kuremaa Kevadjooks tappis mu korralikult ära. 😀
Esmaspäeval puhkasin.
Teisipäeval käisin ProRunneri ühistrennis Tähtveres. Plaanis oli tõusudega fartlek. Jalg oli jube tönts, makaron. Üldse ei jõudnud tõusu võtta ja pulss ei tahtnud korralikult taastuda. Selge, Kuremaa on veel jalgades.
Kolmapäeval käisin õhtu poole rahuliku jooksu tegemas. Palav oli. Ma olen vist ainus see eestlane, kes ei vingu talvel, et suvi võiks tulla (sest suvi on ju nii tore aeg – igal pool on mingid putukad ja meeletult palav on kogu aeg). Anne kanali ääres “põrkasin” trennikaaslasega kokku, Tal oli plaan 5:30min/km joosta. Igati sobilik mulle, aga aeg näitas seda, et nii see tegelikult polnud. Alates 5 km kuni lõpuni (9,2 km) pulss pidevalt üle 150 (max 157) tempo 5:20-5:30. Ilmselgelt liiga kiire jooks, sest tegelikult peaksin hoidma pulssi kuskil 148 löögi juures.
Neljapäeval käisin jälle ProRunneri ühistrennis. Soojenduseks 2,8 k m Tammel (keskmine pulss 143, tempo 5:35min/km). Trennis oli plaanis rütmijooksud. Läksin väga lõdvalt neid võtma, sest purakat polnud jalgades. Tundsin seda kohe esimesel lõigul. Tegin 4 lõiku, aitas kah. Ei viitsinud rohkem jännata. Pühapäeval on vaja joosta. Ajasin natukene juttu ja jooksin koju tagasi.
Reedel käisin…. EXPOl. Jeiii! Ma ootasin seda juba esmaspäevast saati. 😀 Sain stardimaterjalid kätte ja võisin Heateo jooksuks valmistuma minna. Õhtul oli Heateo jooks. 4,49 km tempos 5:54min/km (väga rahulikult võtsime, trennikaaslastega ajasime terve tee juttu), pulss oli 136 ehk kerge taastav jooks.

image

Laupäeval puhkasin.
Pühapäeval ei tahtnud üldse jooksma minna. Palav oli ja väss ka.

34. Tartu Jooksumaraton

Tegin praktiliselt 0 soojendust. Jooksin Tehvandilt võssa pissile, tegin mõned põlvetõsted, sääretõsted, vibutasin mõned korrad jalga ja oligi kõik. Mina keeldusin sellise palavaga ennast liigutamast. Lihtsalt jonnisin. Enamuse aja ajasin tuttavatega juttu.

image
image

Enne starti tegin pea veega märjaks, müts pähe ja läksin 4 min enne starti oma kohta otsima siin (lõõmava) päikse all.

START!

See tuli nii äkki. Urmas Klaas pidas kõne. Onu ütles, et 1 min stardini ja siis käis pauk.
Minek! Minek! Minek!
Esimesel 2 km sain aru, et täna on palav ja jalg on jube väsinud. Eks see väsimus oli oma lollus ka, sest üleeelmisel nädalal (peale 1,5 nädalat mitte midagi tegemast) paugutasin kohe nädalaga 75 km, seal sees Kuremaa Kevadjooks ja TJM nädalal lasin 28 km. 28 km on muidugi vähe, aga selle eest üsna intensiivne nädal kahe jooksuvõistluse vahel. Asfalti peal suutsin natukene oma käele haiget teha, võtsin hoogu maha. Tahtsin 4:30ga edasi joosta. 5 km peal hakkas pistma ka veel, sest püüdsin kätt hoida ja mitte väga liigutada seda. Kõige selle kiuste oli esimese vahepunkti, Kirikuküla, 5,3 km peal keskmine tempo 3:57min/km, keskmine pulss 181. Mõtlesin, et nüüd võtan hoo maha, ma lihtsalt ei viitsi end ära tappa, täna pole veel see päev. Olen liiga noor selle jama jaoks.
Teine vahepunkt, Paluveski 11 km peal. Kahe punkti vahel olid mul vastakad emotsioonid, aga valdav emotsioon oli paha, sest väga palav oli ja vastik ka. Metsa vahel ja varjus oli hea, aga päikese käes läks asi väga hulluks . Keskmine tempo oli kahe vahepunkti vahel 4:19min/km. Keskmine pulss oli alla 180. Väga hea. Mõnus olemine oli ka juba. Igas punktis võtsin natukene juua ja kastsin ennast. Poole maa peal hakkas juba väga hea. Paluveski ja Ketneri (15,6km) oli keskmine tempo 4:30min/km. Ilmselgelt lasin tempo veel madalamaks. Peale Ketneri otsustasin, aga tempot tõsta ja hoida. Seda näitab ka mu pulsigraafik. Kuskil 7 km enne lõppu hakkasin jälle üle 180 pulsiga jooksma. Enne seda Kirikukülast kuni Ketneri punktini jooksin keskmiselt 177 lööki. 6 km enne lõppu otsustasin võtta oma viimase geeli, sealt algas raja uus osa, mis viis jooksjaid suusarajale. Pehme ja vastik osa. Selleks oli Etixx’i geel. Alkoholiga. Hull püss värk oli, esimest korda kasutasin. Esmalt tundsin, kuidas alkohol läks jalgadesse. Ilmselt enamus teavad, mis tunne see on. Korraks lõi lihase imelikuks, aga natukene peale seda lõi kõik selgeks. Hämmastavalt hea oli olla. Nagu keegi oleks külma vanni visanud. Ja siis oi-oi-oi. Hakkasid mehed selg ees vastu tulema. Kipskäsi tagant hooga tuli. Tegelikult ma tempot ei suutnud tõsta, sest jätkuvalt oli väga palav ja vastik ning rada käis üles-alla. Aga kuna ma vahepeal chillisin rajal oma 177 pulsiga, siis mul oli jalg värskem, kui teistel. Paljud said tolle koha peal korraliku haamri. Mul oli kõik hea, võistlus käis. Osad jalutasid rahulikult ja teeninduspunktis jõid rahulikult vett.
Poolmaratoni läbisin 1:31. Tunne oli mõnus. 😀 Väga hea oli olla. Ma ei saa aru, mida ma varem uimasin. 😀 Tegelikult sain küll. Ma ei tahtnud samasugust haamrit saada nagu enamus said. Tahtsin hästi lõpetada. Hea tundega. Nii hea tundega, kui vähegi oli võimalik.

Finiš.

image

Aeg: 1:40:53
Koht: 128
Tempo: 4:21 min/km (13,8 km/h)
Pulss: 180

Ma olen väga rahul ja õnnelik. Väsinud ka muidugi. Garmin näitas koguni 72 h taastumiseks. Päris palju.

Praegu õpin uuesti kõndima  ja istuma, sest reie pealsed on natukene hellad ja tuhar on valus. Muidu on kõik hea.

Nüüd lähen randa päikest võtma, sest Otepäält Elvasse joostes põles mulle maika selga.
Ole mõnusad!

5 thoughts on “Tartu Jooksumaraton

 1. Jälle väga hea lugemine. Ja Tiit, sa pole üldse ainus eestlane, kes suve ei oota. Olen selles osas sinuga täitsa ühes paadis. Waaayyy…liiga palav :D. Treenimine on raske, võisltemine veel raskem…

  Aga alkoholiga geel???Eem…esimest korda kuulen. Räägid lähemalt äkki? Tundub veits kahtlane värk :D.

  • Jeiii! Ma pole ainus.
   Ei ole kahtlane. 😀 Jumala õige asi on. Ratturite seas väga populaarne lõpugeel. Mõnusalt lööb selgeks. Kiire energia ja aitab muul mandil kiiremini imenduda. Ergutav toime ka, Vändra maraton Eesti ainus maraton, kus antakse õlut lõpus. Vasaloppetil jagatakse lõpu poole sooja õlu. Jälle samal põhjusel.
   https://etixxsports.com/en/products/ginseng-guarana-energy-gel
   Infot selle kohta.

   • Uskumatu, ma ei teadnudki seda, esimest korda kuulen 🙂 Või noh ma tean, et pärast maratoni libistatakse õlut, aga et rajal?? 😀
    Ma vist roomaks finišisse kui rajal alkoholi võtaks :D. Mulle hakkab nii kergelt pähe. Ema sünnipäeval jõin pool klaasi Martini Asti vahuveini ja järgmisel päeval pidin ära surema, nii paha oli :D.

 2. Ega Sa ei joogi seda liitrite kaupa seal. Geelis on alkot väga vähe ja sellel on muud eesmärgid, mitte see, et Sind purju joota.:D

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s